Imieniny: Emila, Neleny, Romy
Wtorek, 22 maja 2018 roku, Trójmiasto
W maju jak w raju


Strona głównaMapa portaluIndeksSzukanieStatystyki
News
Marki aut
Samochody
Dealerzy aut
Stacje obsÂługi
Stacje paliw
Parkingi
Ubezpieczyciele
Ludzie zwiÂązani z motoryzacjÂą
Leksykon motoryzacyjny
Nowoœci


Zgłoś obiekt


 Sukcesy 


Valid CSS!
Valid HTML 4.01!


 Popieramy 


Bykom stop!
Open source
Kieruj bez procentów
Marki i typy pojazdów
zawiera 109 marek oraz 11 typów pojazdów

Wyszukaj inną markę lub typ pojazdu ...
Data wprowadzenia: 2006-08-13
Ostatnia modyfikacja: 2006-08-13
marka pojazdu Koenigsegg
logo Koenigsegg

Koenigsegg to marka należąca do firmy szwedzkiej o nazwie Koenigsegg Automotive. Pod marką tą kryją się ekskluzywne super samochody. Nazwa firmy pochodzi od jej założyciela - Christian'a von Koenigsegg.

Firma zaczęła swoją działalność w 1993 roku, kiedy to grupa inżynierów i projektantów z dobrymi koneksjami w przemyśle i na uczelniach z Christianem von Koenigsegg na czele rozpoczęła projekt Koenigsegg. Wynikiem projektu miało być stworzenie super auta, 2 osobowego, z centralnie umieszczonym silnikiem i hardtopem, które miało bazować na technologii Formuły 1 (jak zresztą prawie wszystkie super samochody). W 1995 roku grupa zadomowiła się w nowym obiekcie w Olofström w południowej Sweden. W ciągu zaledwie półtorej roku udało im się stworzyć prototyp wyśnionego pojazdu. W 1996 roku autko przechodziło już przeróżne testy, między innymi drogowe i w tunelu aerodynamicznym. W 1997 roku autko zadebiutowało oficajlnie na festiwalu w Cannes gdzie zrobiło furorę wśród bogatej publiki. Samochód ten nazwano wtedy CC. Rok 1998 to dla firmy rok ciężkich testów w celu uzyskania homologacji na pojazd. Ponadto w tym samym roku firma zakupiła nową fabrykę w Ängelholm, również w południowej Szwecji. W 2000 roku firma szykowała się już do pełnej produkcji i wyprodukowała pierwszy prototyp docelowego pojazdu produkcyjnego, który zaprezentowano na targach w Paryżu. Rok 2001 upłynał firmie pod znakiem pochwał dla CC zaprezentowanego w Paryżu.

W 2002 roku firmie udało się sprzedać w końcu pierwszy model (od tej pory nazywany 8S) i przekazać go odbiorcy (zrobiono to z pompą podczas targów w Genewie). W 2003 firmę spotkał niemiły wypadek - dotychczasowa fabryczka spłonęła, co zmusiło firmę do przeniesienia się do bazy lotniczej F10 Air Force Base na obrzeżach Ängelholm. Tego roku autko zostało uznane za jeden z najszybszych modeli na świecie przez Top Gear.

W 2004 firma skupiła się na nowym modelu nazywanym CCR, który zasilany jest 806 KM jednostką. Autko to w 2005 roku oficjalnie pobiło Guinessowski rekord prędkości pędząc 387,87 km/h, należący wcześniej do McLaren'a F1 i stając się jednocześnie najszybszym seryjnym samochodem świata. Udało się tego dokonać na torze Nardo Prototipo, który jest torem okrągłym. Oznacza to, że na prostej autko bedzie jeszcze szybsze i może osiągać ok. 400km/h.
 

Adres strony WWW http://www.koenigsegg.com

poprzednie Wróć  następne
KontaktWarunki korzystaniaPolityka prywatnościCiekawe stronyZgłoś obiekt
(c) Trójmiejska Auto Strefa, 2003-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Trójmiejska Auto Strefa