Imieniny: Emila, Neleny, Romy
Wtorek, 22 maja 2018 roku, Trójmiasto
W maju jak w raju


Strona głównaMapa portaluIndeksSzukanieStatystyki
News
Marki aut
Samochody
Dealerzy aut
Stacje obsÂługi
Stacje paliw
Parkingi
Ubezpieczyciele
Ludzie zwiÂązani z motoryzacjÂą
Leksykon motoryzacyjny
Nowoœci


Zgłoś obiekt


 Sukcesy 


Valid CSS!
Valid HTML 4.01!


 Popieramy 


Bykom stop!
Open source
Kieruj bez procentów
Marki i typy pojazdów
zawiera 109 marek oraz 11 typów pojazdów

Wyszukaj inną markę lub typ pojazdu ...
Data wprowadzenia: 2006-08-13
Ostatnia modyfikacja: 2008-01-20
marka pojazdu Leopard
logo Leopard

Marka Leopard należy do firmy Leopard Automobile AB. Jest to szwedzka firma mająca siedzibę w Trelleborgu, której baza produkcyjna znajduje się w Polsce, a konkretniej w Mielcu.

Historia firmy rozpoczyna się w latach 60tych, kiedy to spotkało się 2 fanatyków motoryzacji: Pierwszy z nich Zbysław Szwaj posiadał unikatowego Jaguara SS 100, a drugi - Alf Naslund - właśnie takowego szukał. Autko w końcu trafiło do Szwecji, a panowie się zaprzyjaźnili i połączyła ich wspólna pasja. W Szwecji podczas ich spotkania w V.Vemmerlöv na stole kuchennym powstały podobno pierwsze szkice sportowych maszyn.

Panowie utrzymywali kontakty, przez wiele lat, aż w końcu po transformacji politycznej w Polsce postanowili ziścić swoje marzenia. Ponieważ Pan Zbysław znał środowisko awiacji w kraju, postanowił skorzystać z tego kapitału wiedzy i doświadczeń, w 1992 w Mielcu powstała Fabryka Samochodów "Gepard", a stworzenie w Mielcu Specjalnej Stefy Ekonomicznej tylko ułatwiło cały proces. Sytuacja ta sprawiła, że w Mielcu zatrudniono 32 wykwalifikowanych pracowników, którzy stworzyli razem z założycielem Geparda. Auto to zwracało uwagę swoją oryginalnością i urodą retro. Tym niemniej podczas rozwoju tej konstrukcji (wersja oficjalna - nieoficjalnie doszło do nieporozumień pomiędzy właścicielami) pojawiło się wiele pomysłów, których już nie dało się zaimplementować do tego autka. W 1995 znów rozpoczęto prace nad nowym leopardem praktycznie od zera, równocześnie zakładając firmę Leopard Automobile AB w Szwecji (która zajmuje się badaniem, rynku, marketingiem oraz dystrybucją i do której w 1995 poza Alfem dołączyli jego przyjaciele Rolf Skog i Karsten Werntoft) oraz równolegle Leopard Automobile sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie . W 2000 roku po stworzeniu SSE "Euro-Park Mielec" polski odłam firmy kupił tam nieruchomość i prowadzi tam działalność, a od tego momentu nazywa się juz Leopard Automobile-Mielec sp. z o.o. (wspomniani wcześniej Szwedzi oraz Pan Zbysław i jego synowie są jej właścicielami)

W 2002 roku udało się firmie skompletować fabrykę, a rok później wyprodukowac pierwsze prototypy. W kwietniu 2005 roku firma zaprezentowała gotowy model Leopard 6 Litre (autko wygląda cudownie i napędzane jest 405KM silnikiem corvetty przy wadze całkowitej ok 1100kg!) na targach w Paryżu i od tej pory jest coraz bardziej znana.
 

Adres strony WWW http://www.leopardautomobile.com
Lista samochodów tej marki:
kropkaLeopard 6 Litre Roadster 

poprzednie Wróć  następne
KontaktWarunki korzystaniaPolityka prywatnościCiekawe stronyZgłoś obiekt
(c) Trójmiejska Auto Strefa, 2003-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Trójmiejska Auto Strefa