Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
Niedziela, 27 maja 2018 roku, Trójmiasto
W maju jak w raju


Strona głównaMapa portaluIndeksSzukanieStatystyki
News
Marki aut
Samochody
Dealerzy aut
Stacje obsÂługi
Stacje paliw
Parkingi
Ubezpieczyciele
Ludzie zwiÂązani z motoryzacjÂą
Leksykon motoryzacyjny
Nowoœci


Zgłoś obiekt


 Sukcesy 


Valid CSS!
Valid HTML 4.01!


 Popieramy 


Bykom stop!
Open source
Kieruj bez procentów
Leksykon pojęć, części i miejsc geograficznych
zawiera 127 części, 270 pojęć i 8 miejsc

Wybierz literkę lub wpisz szukaną frazę i naciśnij szukaj...

0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 

Wyniki szukania ogranicz do:
   części   pojęć   miejsc


Data wprowadzenia: 2004-02-08
Ostatnia modyfikacja: 2004-02-08

pojęcie motoryzacyjne Technologia TWINPORT
Technologia TWINPORT
Technologia TWINPORT

Jest to jedna z technologii stosowana przez Opla w mniejszych silnikach (do 1.6l) cztero zaworowych w celu zaoszczędzenia paliwa. Polega ona na tym, że stosuje się wysoki stopień recylkulacji spalin oraz zmienną kontrolę pracy wlotowego wałka rozrządu, co skutkuje 6% spadkiem zapotrzebowania na paliwo.

Technologia Twinport traktowana jest jako skuteczny środek na zwiększenie sprawności pojazdu. Dzięki jej zastosowaniu silniki Opla spełniają już bardzo surowe normy emisji spalin Euro 4. Inne usprawnienia konstrukcji w celu optymalizacji pracy z technologią Twinport dały w rezultacie kolejny 1% zysku, co daje w sumie 7% oszczędność paliwa. Technologia ta jest stosowana głównie w jednostkach ECOTEC, które jak wskazuje nazwa wyróżniają się niskim stopniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Traktując sprawę bardziej detalicznie, główną zasadą na jakiej otrzymuje się efekt zysku sprawności jest zmniejszenie tzw strat przepustnicowych w czterozaworowych silnikach o zapłonie iskrowym dzięki zastosowaniu pewnych innowacji. Straty te pojawiają się ze względu na to, że zmiana mocy uzyskiwana jest poprzez regulację dopływu świeżego powietrza poprzez przepustnicę do wlotów i w związku z tym, naturalne spadki jego ciśnienia związane z tym oporem. W technologii Twinport przy częściowym obciążeniu silnik otrzymuje nawet o 25% większy stopień wypełnienia komory cylindra mieszanką dzięki wypełnieniu go również wcześniej spaloną mieszanką poprzez dodatkowy kanał (stąd nazwa Twinport - czyli bliźniaczy kanał).

Dodatkową zaletą tej technologii jest fakt, że dla celów katalizacji spalin wystarczy tylko jeden standardowy katalizator. Nie ma potrzeby instalowania specjalnego katalizatora do dopalania tlenków azotu, gdyż to dzieje się w komorach spalania dzięki recyrkulacji spalin i z tego powodu wystarcza jeden trójdrożny katalizator.


Źródło: Opel
Opiniowanie:

Zapraszamy do opublikowania komentarza. Z Twojej opinii będą mogły skorzystać inne osoby odwiedzające tę stronę. Twoja wypowiedź wzbogaci zawartość Trójmiejskiej Auto Strefy.

poprzednie Wróć  następne
KontaktWarunki korzystaniaPolityka prywatnościCiekawe stronyZgłoś obiekt
(c) Trójmiejska Auto Strefa, 2003-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Trójmiejska Auto Strefa