Imieniny: Emila, Neleny, Romy
Wtorek, 22 maja 2018 roku, Trójmiasto
W maju jak w raju


Strona głównaMapa portaluIndeksSzukanieStatystyki
News
Marki aut
Samochody
Dealerzy aut
Stacje obsÂługi
Stacje paliw
Parkingi
Ubezpieczyciele
Ludzie zwiÂązani z motoryzacjÂą
Leksykon motoryzacyjny
Nowoœci


Zgłoś obiekt


 Sukcesy 


Valid CSS!
Valid HTML 4.01!


 Popieramy 


Bykom stop!
Open source
Kieruj bez procentów
Leksykon pojęć, części i miejsc geograficznych
zawiera 127 części, 270 pojęć i 8 miejsc

Wybierz literkę lub wpisz szukaną frazę i naciśnij szukaj...

0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 

Wyniki szukania ogranicz do:
   części   pojęć   miejsc


Data wprowadzenia: 2005-01-15
Ostatnia modyfikacja: 2005-01-15

pojęcie motoryzacyjne Formuła 1
Pit-stop w Formule 1
Pit-stop w Formule 1

Są to jednoosobowe samochody wyścigowe, charakteryzujące się otwartym nadwoziem i kołami, które wystają poza jego obrys.

Współczesne bolidy F1 osiągają moc ponad 700 KM przy ok. 18000 obr./min. W ciągu niespełna 4 sekund rozpędzają się do prędkości 200 km/h i potrzebują nieco ponad 3 sekund, aby wyhamować od tej prędkości do zera. Na prostych osiągają zawrotne prędkości 300 km/h.

Szybkość i dynamika nie ma jednak związku ze swobodą konstrukcyjną. Wszystkie istotne parametry bolidu określone są szczegółowo przepisami Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Zgodnie z przepisami z 1998 roku pojemność silnika ograniczona jest do 3000 cm3, masa pojazdu wraz z kierowcą musi wynosić co najmniej 600 kg, szerokość bolidu nie może przekraczać 1800 mm, a opony muszą mieć bieżnik (slicki nie są już dozwolone). Obecnie zabronione jest także używanie wysokich i bocznych spojlerów, zwiększonej ilości kół, turbodoładowania, aktywnego zawieszenia i systemu ABS. Ciekawostką jest fakt, iż wiele rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w F1 wyemigrowało do masowo produkowanych aut, np.: pasy bezpieczeństwa, ABS, aktywne zawieszenie.

Mistrzostwa świata w F1 organizowane są od 1950 roku. Składają się z kilkunastu wyścigów eliminacyjnych na torach całego świata (m.in. Australii, San Marino, Niemiec, Japonii, Monako, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch). Od 1958 roku oprócz klasyfikacji kierowców prowadzona jest również klasyfikacja konstruktorów - każdy konstruktor może wystawić do boju dwa bolidy, które tworzą tzw. team lub stajnię. Najwybitniejsi kierowcy F1 to: Michael Schumacher, Alain Prost, Ayrton Senna, Niki Lauda i inni.


Źródło: Encyklopedia PWN
Opiniowanie:

Zapraszamy do opublikowania komentarza. Z Twojej opinii będą mogły skorzystać inne osoby odwiedzające tę stronę. Twoja wypowiedź wzbogaci zawartość Trójmiejskiej Auto Strefy.

poprzednie Wróć  następne
KontaktWarunki korzystaniaPolityka prywatnościCiekawe stronyZgłoś obiekt
(c) Trójmiejska Auto Strefa, 2003-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Trójmiejska Auto Strefa